A MAGYAR ÓRIÁSNYÚL

Mentsük meg a Magyar óriásnyulat!

Major Ákos


HÁZINYÚLTENYÉSZTÉS

című könyvéből


A MAGYAR BELGA HÁZINYÚL (Magyar Vadas)

   Alig húszesztendős múltra tekinthet vissza. 1934-35-ben, amikor a magyar házinyúltenyésztés virágkorát élte, fogott hozzá e könyv szerzője, néhány lelkes magyar nyúltenyésztővel, s hosszas kísérletek, állandó szelektálás után kitenyésztették a Magyar Belga házinyulat. Keresztezési alanyként a Németországból behozott 15 tenyészállat és az ország különböző kistenyészeteiből megvásárolt közönséges szürke istállónyúl szerepelt. A kitenyésztést két helyen végezték: Szegeden és Székesfehérváron. Mindkét városban külön-külön folytak a kísérletek különböző állategyedekkel. A kitenyésztés nagyon szép sikerrel járt. A Belga Óriás kitűnő keresztezési alanynak bizonyult, mert a kitenyésztett Magyar Belgák erősek, edzettek, igénytelenek lettek, súlyuk alig maradt alatta a Belga Óriások súlyánál, gereznájuk tömött, sűrű lett, jól szaporított, jól nevelt, egyszóval egy ideális, a magyar viszonyoknak kitűnően megfelelő házinyúlfajtává vált.

   Az 1936-ban megrendezett I. Szegedi Országos Házinyúlvásár és Kiállításon már szerepelnek a Magyar Belgák, s számos első díjat is nyertek. Az 1937-ben megrendezett II. Szegedi Országos Házinyúlvásár és Kiállításon pedig a bemutatott és nagyszámban felvonultatott Magyar Belgáké volt a pálma.

   Az elmúlt hosszú idő alatt teljesen kialakult már a Magyar Belgák tenyésztése, s mindenütt megtalálhatjuk őket. Amióta pedig a gödöllői Kisállattenyésztési Kutatóintézet Prémesállattenyésztési Osztályán Anghi Csaba kezébe vette, tudományosan is, a Magyar Belgák (ő Magyar Vadasnak keresztelte el) kitenyésztését, azóta fokozatosan köztudomásúvá válik a magyar nyúltenyésztők előtt, hogy ennek a fajtának széleskörű meghonosítása lényeges gazdasági tényező lehet hazánkban.

   Színe vadas szürke, de lehet vasderes, fehér, fekete, sőt rókavörös színű is. Teste izmos, formás, közepesen nyulánk, közepesen erős lábakkal. Háta ívelt, mellkasa széles, súlya 4,5-6 kg között változik. Legszebbek a vasderesek. Kimondottan gazdasági nyúl. Gereznája sűrű, így szűcsipari szempontból nagyon megfelel. Közepesen erős csontozata miatt sok húst tartalmaz. Húsa ízletes, tömör, sűrű. Fülei felállóak. Hossza 16-18 cm. Élénk mozgású, barna szemű szapora állat. Az anya 8-10-et is fial, de alatta sohasem hagyjunk 6-nál többet. Ez a szám legfeljebb akkor emelhető, ha fialás után - megvizsgálva az egyes emlőket - megállapítottuk, hogy 6-nál több emlőben is van elegendő tej.

   A Magyar Belga ellenálló a betegségekkel szemben, edzett, szívós fajta. A hím feje erős. Harcias, de jó bánásmóddal igen kedvessé tehető. A nőstény szelíd, jámbor természetű. A hím idősebb korára álla alatt kis tokaszerű gumót növeszt, a nőstény pedig lebernyeget. Fülei felállóak, farka egyenesen felfelé álló.

   Tenyésztésénél igen fontos, hogy sok szabadságot adjunk neki. Ezt nagyon meghálálja szaporításban, egészségben, növekedésben, súlyban, gereznában, szívósságban egyaránt. Ha kevés a helyük, akkor legalább a szűk kis udvarban eresszük ki egy-két órára naponta, vagy hordozható kifutót készítsünk számára és ott helyezzük el.

   Csakis erős, edzett, hasonló kondíciójú, egyszínű állatokat párosítsunk össze, mert szép eredményt csak így tudunk elérni. Más fajtával ne keresztezzük, sőt tenyésztésénél az ivadékokat állandóan szelektáljuk, mindaddig, amíg külemben, fejlettségben, színben el nem érjük a legszebb példányokat. Még gyakorlott tenyésztőknek sem ajánlom a keresztezéseket, vagy új fajták kitenyésztésének kísérleteit. Ezt bízzuk a szakemberekre, akik tisztában vannak a nyúl anatómiájával, biológiájával, ismerik az átöröklés törvényeit. Ettől a megkötöttségtől függetlenül párosíthatjuk a fehér, vasderes, szürke, fekete Magyar Belgákat egymás között. Tehát a Magyar Belgák bármilyen színváltozata párosítható Magyar Belgával. Mindaddig nincs hiba, amíg egyszínű ivadékot kapunk. Amint a legcsekélyebb folt jelentkezik a test bármely részén, az állat már nem tiszta. Nem szabad tűrnünk tehát Magyar Belgáink között a legcsekélyebb folttal bíró egyedet sem. Ezért kell állandóan szelektálni. Még annyira új ez a nyúlfajta, hogy előfordulnak foltosodási jelenségek. De a gondos tenyésztő, helyes párkiválasztással ezt a kis hibát egykettőre ki tudja küszöbölni. Ha pedig azt tapasztalja a tenyésztő, hogy egyik-másik állata állandóan visszaüt, úgy azt azonnal ki kell rekeszteni a tenyésztésből.

   Időközönként vissza-vissza térhetünk egy-egy nemes Magyar Belga anyával egy-egy nemesvérű Belga Óriás bakhoz. Ez javítani fogja az állatok külemét, értékét.

   Hazánkban a jövő kétségtelenül a Magyar Belgáké. Annyi szép és jó tulajdonsága van,. hogy a tenyésztők zöme át fog térni ezeknek tenyésztésére.


A Magyar Belgák értékelése:

1. Külem, testtartás, tenyészérettség .. 50 pont

2. Gereznasűrűség és szín ..  ..  ..  ..  ..  20 pont

3. Súly, erőállapot  ..  ..  ..  ..  ..  ..  ..  ..  20 pont

4. Ápoltság     ..  ..  ..  ..  ..  ..  ..  ..  ..  ..  10 pont


                                           Összesen: 100 pont

   Súlyos hiba a nem fehérszínű állatoknál a fehér szőrszálakkal tűzdelt gerezna, fehér vagy másszínű folt az állat bármely részén. (Flekkes orr, csillag a mellen, keely láb, fehér bóbita a farok végén stb.) A fehér Magyar Belga nyúl körme fehér vagy csontszínű, a nem fehér színű állatok körme fekete, illetve palaszürke, amin a körmök tövénél gyenge világos csontszín szűrődik át. Ha az állat körme ettől eltér, hibának számít. Ugyancsak hiba a lógó fül, megtört fülvég, szétálló, előrebukó fülek (a füleknek egymáshoz simultan merőlegesen felfelé kell állniok), ferde farok, csonka farok, gacsos X vagy O lábak, ha a nősténynek túl erős a feje. Hiba a keskeny orr, ezeket ki kell rekeszteni a tenyésztésből. A Magyar Belgák orra széles, tömzsi orrvéggel. A túl keskeny fej degeneráltságra vall. Vásárlásnál vizsgáljuk meg alaposan az állatokat. Ne vegyünk meg gyengén fejlett, hibás, beteg, nyomorék állatokat. Piacról tenyészállatot venni nem szabad.


scand_2.jpg


scan_2.jpg

scan_3.jpg

scan_b.jpg



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 7
Heti: 35
Havi: 194
Össz.: 216 839

Látogatottság növelés
Oldal: A magyar óriásnyúlról (1955)
A MAGYAR ÓRIÁSNYÚL - © 2008 - 2024 - magyaroriasnyul.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »