A MAGYAR ÓRIÁSNYÚL

Mentsük meg a Magyar óriásnyulat!

Dr. Fekete László


A HÁZINYÚL TENYÉSZTÉSE ÉS EGÉSZSÉGTANA

A HÁZINYULAK BETEGSÉGEI

című könyvéből


2.  H a z a i  ó r i á s  f a j t á k

   A belga óriás meghonosodása óta azt nagyobbrészt tiszta vérben tenyésztették tovább, másrészt felhasználták egyéb fajtákkal, így a magyar parlagi házinyúllal való keresztezésre is. A keveredésből szerencsés új fajtatípusok alakultak ki, amelyek átvették a belga testformát, szépségét, szőrmélyének előnyös tulajdonságait, de megtartották a parlagi és keveréknyulak nagyobb edzettségét, igénytelenségét. Ezek továbbtenyésztéséből alakult ki nálunk is, mint más országokban a hazai óriás, amellyel az utóbbi időben - szép eredményekkel - gyakran találkozunk kiállításokon is. Legjobban keresett és a kiállításokon is legjobban szereplő tagja ennek a csoportnak a fehér óriás.

   A fehér óriás a belgánál kisebb, de azért tekintélyes nagyságú nyúlfajta. A háta szépen ívelt, a nyeregtáj majdnem egyenes vonalú, nem benyomott. Az emse fejalkata kissé hosszúkás, a baké széles és kerek. A fülek felállóak, húsosak, de rövidebbek a fehér belga óriásénál. A farok rövid, felálló. Prémje sűrű, fehér, sima, selymes, a belgáénál hosszabb szőrzetű. Szemei élénkek, pirosak.

   A fehér óriás nem kényes fajta, jó anya, jól szaporít, a növendékek jól fejlődnek. Hibának számít, ha a prém sárgás árnyalatú, ha a fej nem tiszta fehér, hanem sárgás, még súlyosabb elbírálás alá esnek az idegen színű foltok, logó, ferde fültartás, foltos szem, valamint a felnőtt állatoknál a 4 kg-on aluli súly.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 22
Tegnapi: 7
Heti: 45
Havi: 204
Össz.: 216 849

Látogatottság növelés
Oldal: A magyar óriásnyúlról (1948)
A MAGYAR ÓRIÁSNYÚL - © 2008 - 2024 - magyaroriasnyul.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »